איך להגיע לראיון העבודה בשלום – ולעבור אותו בהצלחה

ראיון עבודה עשוי להיות אירוע משנה חיים, וטבעי בהחלט להתרגש לקראתו. אז לכבוד אותם פרפרים שמאכלסים את הבטן לקראת המאורע, אספנו כמה טיפים שיעזרו לכם להיכנס לראיון כשאתם במיטבכם ולהרשים את המראיין עם כל מה שיש לכם להציע.

לפני הריאיון:

 1. שנו את הדרך בה אתם חושבים על ראיונות עבודה
  אם אתם נמצאים לקראת ראיון עבודה, ובמיוחד אם הראיון הוא לתפקיד שחשוב לכם, נסו להפכו מאירוע מאיים ושלילי להזדמנות לפגישת היכרות מעניינת עם מעסיק פוטנציאלי; מפגש בו אותו מעסיק לומד אודותיכם, ולא פחות חשוב מכך – אתם לומדים אודותיו. זכרו שבזמן שאתם מעוניינים מאוד לקבל את התפקיד, המראיין שלכם מעוניין באותה מידה למצוא את המועמד הטוב ביותר ולשכנע אותו להצטרף לחברה. בכך שתראו את הראיון כשיחה בה אתם לומדים להכיר זה את זה, תוכלו לחסל את המתח שאנשים מביאים על עצמם לעתים קרובות כשהם מצפים לראיון עבודה חשוב.

 2. דעו לאן אתם מנסים להתקבל
  תחקיר אודות הארגון אליו אתם מגישים את מועמדותכם יכול לעזור לכם לנסח מראש תשובות לשאלות נפוצות כמו "מה את/ה יודע/ת על החברה שלנו?" ו"מדוע את/ה רוצה לעבוד כאן?". ידע מעמיק אודות תחומי העיסוק של החברה והביצועים שלה יאפשר לכם לנהל שיחה קולחת יותר עם המראיין, ואף להציע (בענווה ובנימוס כמובן) יוזמות לשיפור ולקידום החברה.
 3. הימנעו מחשיבה שלילית
  מצבי מתח נוטים להוביל אותנו לתבניות חשיבה שליליות, כך שאם בימים שלפני ראיון עבודה חשוב אתם מוצפים לפתע ברגשות של חוסר ביטחון וספק עצמי, דעו שאינכם לבד. עם זאת, זכרו גם שרגשות אלה מותירים אתכם חלשים ונוקשים יותר אל מול מצבים מאתגרים, בעוד שאמונה חזקה בעצמכם ובמה שיש לכם להציע תחזק אתכם ותעניק לכם את הגמישות והיצירתיות שיעזרו לכם לעבור את הראיון בהצלחה. נסו לתקוף מחשבות שליליות באמצעות מחשבות חיוביות ומתקפות: למשל, החליפו את "אני לעולם לא אקבל את התפקיד הזה" ב"הם לא הזמינו אותי לראיון הזה סתם כך, אלא מפני שהם מתרשמים מהרקע שלי. הראיון הזה הוא הזדמנות עבורי להפיח חיים ברקע הזה ולהראות להם למה אני מסוגל".
 4. קבלו את המתח כחלק מהחוויה
  נכון מאוד, מתח יכול להיות טוב עבורכם, וברמה הפיסיולוגית אין הבדל בינו ובין התרגשות חיובית. בשני המקרים, בין שאר התופעות, קצב הנשימה וקצב פעימות הלב שלכם מתגברים על מנת להוביל דם ועמו חמצן לאיזורים שונים של הגוף, כדי שיוכל לתפקד טוב יותר בפני סכנה או התרגשות. במקרה של ראיון מדובר כמובן בהתרגשות בלבד, הסכנה איננה קיימת. ביודעכם עובדה זו תוכלו לרתום את ההתרגשות לטובתכם ולהפכה להתלהבות, כריזמה וכושר שכנוע.

 5. השתמשו בדמיון שלכם
  אתלטים מקצועיים רבים משתמשים בטכניקות ויזואליזציה לפני תחרויות או משחקים גדולים על מנת להפחית חרדה ולשפר את הריכוז והביצועים. הרעיון הוא ליצור במוחכם "זיכרון" חיובי של פגישה מוצלחת, כך שכשתגיעו לריאיון עצמו תהיה לכם תחושה של דה ז'ה וו, כאילו חוויתם את הסיטואציה בעבר ויש לכם מושג כיצד להתמודד איתה בשלווה ובביטחון.

הריאיון עצמו:

 1. חתרו קדימה באומץ
  גם אם הצלחתם להגיע לריאיון רגועים ובטוחים בעצמכם, לא מן הנמנע שהמראיין יתקיל אתכם בשאלה שתתקשו לענות עליה. אם אתם מוצאים את עצמכם חסרי אונים ברגע מסוים, עדיף להימנע במידת האפשר מתשובה ארוכה, מפותלת ולוקה בחסר. במקום זאת, הסבירו שהייתם רוצים לחשוב מעט על תשובתכם ובקשו מהמראיין לחזור לשאלה זו מאוחר יותר.
 2. תנו דוגמאות מהחיים האמיתיים
  הפיחו חיים בתשובות שלכם לשאלות המראיין בעזרת דוגמאות ספציפיות מעבודותיכם הקודמות או מתקופת הלימודים. אל תסתפקו בלציין מהן החוזקות שלכם- הדגימו אותן באמצעות סיפורים של מקרים שבהם הצלחתם להתמודד עם אתגרים הרלוונטיים לתפקיד הנוכחי באמצעות אופייכם והכישורים הייחודיים לכם.
 3. הפכו גם את החולשות הגדולות שלכם לחוזקות
  אחת השאלות הנפוצות המרחפות כענן שחור מעל ראשיהם של מרואיינים היא "מה החולשות/החסרונות הגדולים ביותר שלך". אין צורך להתחמק- כולנו בני אדם, וברור שגם לכם, כמו למראיין עצמו, יש חולשות. דרך טובה לעבור את השאלה זו בהצלחה היא לציין מה אתם עושים כדי להשתפר בתחומים בהם אתם פחות חזקים. למשל, אם חוויתם קושי להישאר מאורגנים בעבר, אולי תדברו על כך שאתם עובדים על הנושא עם מאמן אישי, או על ספר שקראתם לאחרונה בנושא של ניהול זמן יעיל. הסבירו כיצד הפעולות שנקטתם עזרו לכם להשתפר, וכיצד בזכות השיפור תוכלו לבצע את התפקיד המוצע על הצד הטוב ביותר.
 1. שאלו את השאלות הנכונות
  כמעט כל מגייס ישאל אתכם לקראת סוף הראיון אם יש לכם שאלות עבורו/ה. זו הזדמנות לשאול שאלה כנה ובעלת ערך רב עבורכם – "האם יש משהו שסיפרתי בראיון שעשוי למנוע ממך להעביר אותי לסיבוב הבא?". השאלה הזו נותנת לכם את ההזדמנות לטפל בחששות או לבטים שיש למראיין לגביכם, ולהעלות את הסיכוי שאתם תהיו אלה שתיבחרו לקבל את המשרה.
 1. הראו שאתם מעוניינים
  הדבר אולי נראה לכם מובן מאליו– אם הופעתם לראיון, כנראה שאתם מעוניינים בתפקיד, נכון? עם זאת, מגייסים רבים מדגישים כי כאשר מועמד מציין עד כמה הוא מעוניין בתפקיד יש לכך השפעה חיובית רבה. אל תניחו שמנהל הגיוס יודע שאתם מעוניינים בעבודה בחברה שלו; ערכו תחקיר אודות החברה מבעוד מועד ושלבו את הידע שלכם אודותיה בשיחה. אז, לפני שהראיון נגמר, אמרו משהו כמו "זו הזדמנות נהדרת עבורי, ואני אשמח להיות חלק מהחברה שלכם".
 2. אל תקחו ללב – במקום זאת קחו כל הזדמנות להשתפר
  עם כל ראיון שתעברו תלטשו את היכולות שלכם ותרגישו יותר בנוח בסיטואציה. נצלו כל הזדמנות כדי ללמוד מה עובד ומה לא, ותוכלו ליישם זאת בראיון הבא – שאולי גם יהיה זה שיביא לכם את הצעת העבודה המיוחלת. בהצלחה!

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>