מהו מותג מעסיק ומדוע גם החברה שלכם צריכה אחד כזה

בימים שלפני המדיה החברתית, התנהלותה הפנימית של חברה עניינה בעיקר את האנשים שעבדו בה – שאר העולם עסק בעיקר בביצועים העסקיים שלה, ופחות בדרך בה הגיעה אליהם. אבל הימים האלה עברו ואינם עוד; אנחנו חיים היום בעידן של שקיפות קיצונית, בו חברות מצופות להפגין ערכים ארגוניים, יושר וסטנדרטים אתיים גבוהים, ונמצאות במעקב שוטף על ידי כל בעלי ההשפעה – החל מהלקוחות, דרך בעלי המניות ועד לעובדים בהווה והעובדים בפוטנציאל. כפי שנראה בהמשך, לדרך בה חברה נתפסת כמעסיק יש השלכות רחבות היקף על יציבותה ועל ביצועיה, וזו הסיבה שחברות רבות מתמקדות כיום בניהול וקידום של מותג מעסיק מושך ובולט לעין.

מהו מותג מעסיק?

מותג מעסיק מתייחס לדרך שבה בעלי עניין, ובמיוחד מועסקים נוכחיים ועתידיים, תופסים את הארגון שלכם כמקום עבודה. מותג מעסיק אפקטיבי מציג אתכם ואת הארגון שלכם כמעסיקים טובים וכמקום שכדאי לעבוד בו, ויכול, כתוצאה מכך, לסייע בגיוס ושימור עובדים ולהשפיע לטובה גם על תפיסת החברה בעיני השוק בכללותו.

הבסיס למיתוג מעסיק מוצלח הוא היכולת לתקשר ביעילות את ערכי הארגון שלכם, את האישיות שלו ואת התרבות הפנימית שלו, בדרך שתשפיע לטובה על תדמיתו הציבורית. מיתוג המעסיק שלכם משפיע על כל נקודת מפגש של הארגון עם המועסקים בו- החל משלב הגיוס, דרך כל היבט של ההעסקה (כולל הכשרה ופיתוח, רשתות תמיכה, מסלולי קריירה, הטבות ותמריצים), עד ליציאתם של העובדים מהארגון- ואף לאחר עזיבתם.

היתרונות של מותג מעסיק חזק

מותג מעסיק ברור ומוגדר יכול להציע יתרונות משמעותיים ביותר לחברה שלכם. מיתוג נכון יכול להציב את הארגון בעמדה מעוררת הקנאה שבה טובי הכשרונות מתחרים על האפשרות לעבוד בו. בשווקי גיוס צרים, בהם התחרות על העובדים האיכותיים ביותר היא קשה במיוחד, מיתוג מוצלח יכול לעזור לחברה שלכם להתבלט מעל המתחרות ולהעניק למועמדים סיבות משכנעות לרצות להצטרף לחברה שלכם ולא למקום אחר.

בנוסף, חברות בהן ערכים ודרכי התנהגות רצויים מוטמעים היטב בקרב כל דרגי הניהול יהנו לרוב ממחויבות עמוקה יותר מצד המועסקים, מה שיביא בתורו לשיעור גבוה יותר של שימור עובדים וכן לרמות מוטיבציה גבוהות בקרבם. הקטנת הסיכון לאיבוד עובדים איכותיים לטובת המתחרים משמעה בין השאר גם צמצום ההשלכות הכלכליות הכרוכות בגיוס והשמה תכופים של עובדים חדשים. וחשוב מכל, שיעור תחלופת עובדים נמוך יוצר יכולת לצבירת מיומנויות, ניסיון וידע מהותיים, דבר שיתרום לחדשנות החברה וליעילותה, ובסופו של דבר גם לשיפור השורה התחתונה שלה.

פיתוח מותג המעסיק שלכם

בבואכם ליצור את המותג שלכם, ישנן כמה שאלות שתרצו לענות עליהן לפני שתצאו לדרך:

  • מהן התכונות המושכות ביותר של הארגון שלכם עבור עובדים נוכחיים ופוטנציאליים?
  • אילו בעלי תפקידים הם החיוניים ביותר להצלחתה של החברה, ומה עליכם לעשות כדי למשוך ולשמר את הכשרונות הטובים ביותר לתפקידים אלה?
  • מהן התכונות והמאפיינים הטיפוסיים של העובדים הנוכחיים בחברה, ומהם הצרכים העתידיים שלהם?
  • כיצד נתפס כיום הארגון שלכם כמקום עבודה? איך התפיסה הזו משפיעה על היכולת הנוכחית שלכם לגייס כשרונות גדולים?

בעזרת מענה לשאלות הללו תוכלו לשרטט קווים מנחים להתקדמותכם – היכן אתם נמצאים כרגע, איזה סוג של מותג מעסיק הייתם רוצים לפתח ומהם הצעדים הנדרשים מכם כדי להגיע לשם. כל אלה יוצרים את הבסיס לאסטרטגיית מיתוג המעסיק שלכם. חשוב לזכור שאף כי באופן טיפוסי הבניה והתחזוקה של מותג מעסיק היא בתחום האחריות של מחלקות משאבי האנוש, התקשורת הפנים-ארגונית ומחלקת השיווק, המציאות היא שכל עובד ומנהל בארגון משפיעים על מותג המעסיק – ובמיוחד צוות ההנהלה הבכירה.

מותג מעסיק הוא לא דבר שניתן לכפותו על העובדים; עליו להיות כנה ומדויק, ולשקף באמת את הדרך בה הארגון שלכם מתייחס לעובדיו. משמעות הדבר היא שמחויבות אמיתית מצד העובדים מתקיימת רק כאשר מותג המעסיק והערכים שהוא מייצג מוטמעים היטב לתוך התרבות הארגונית, מיושמים על ידי כל הדרגים ונתמכים באדיקות על ידי צוות ההנהגה – שמוביל על ידי דוגמה. אם ניכר כי צוות ההנהגה לא מאמין בערכי המותג, אפילו מיטב המאמצים של צוות התקשורת הפנים-ארגונית לא יצליחו לחולל שינוי בתרבות החברה.

מותגי מעסיק ששוברים שיאים

אחת הכוכבות הגדולות של דירוגי "החברות שהכי טוב לעבוד בהן" היא ענקית החיפוש גוגל, שסביבת העבודה העליזה שלה כמו גם הטבות העובדים המשובחות שהיא מציעה זיכו אותה באחד ממותגי המעסיק הידועים והמוצלחים ביותר שיש. גוגל השיגה את התוצאה הזו בזכות שילוב של יצירת מקום עבודה אטרקטיבי באמת ושל יחסי ציבור ענפים בנושא, כולל אינספור כתבות וסיקורים בנושא ואפילו סרט הוליוודי, שמציג את העבודה בגוגל כפסגת השאיפות של כל איש מקצוע. גוגל מנצלת גם את הרשת החברתית שלה, גוגל פלוס, כדי להפיץ את השמועה ולחזק את המסר בקרב עובדיה – החיים בגוגל טובים.

חברה נוספת המדורגת גבוה במדד החברות שכדאי לעבוד בהן היא רשת בתי הקפה סטארבקס, שבין השאר דורגה בשנת 2014 כאחת מהחברות האתיות ביותר בעולם. העדות המרשימה ביותר למותג המעסיק המעולה של סטארבאקס היא ההתלהבות הכנה שעובדי החברה מביעים ביחס למקום העבודה שלהם בפלטפורמות השונות.

בצעד מקורי ונבון, סטארבקס אימצה את שיטת ה"מפה לאוזן" שנהוגה בשיווק של שירותים ומוצרים לגבי מותג המעסיק שלה: באופן דומה לזה שבו אנשים ממליצים זה לזה על מסעדה טובה או על סרט שאהבו, כך עובדי סטארבקס ממליצים לחבריהם על הרשת כמקום עבודה נפלא. עובדי החברה נוהגים לצייץ בטוויטר על כמה שהם גאים להיות חלק ממנה, ואילו הארגון עצמו נותן כבוד לעובדיו בסדרת סרטוני יוטיוב שהשפיעו בצורה ניכרת על עולם הגיוס. למעשה, סרטוני תדמית נהיו חלק בלתי נפרד ואפקטיבי בצורה יוצאת מן הכלל מבניית מותג המעסיק של חברות, והן מתחרות ביניהן על הסרטונים המצחיקים, המקוריים והמרגשים ביותר, כאלה שיצליחו לבצע את המשימה ולהעביר את בהצלחה המסר –
"אנחנו חברה שכדאי לעבוד בה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>