כל היתרונות של מבחני מיון לעבודה

כאשר מאיישים משרה פתוחה, בין אם באמצעות קידום מתוך החברה או על ידי העסקת מועמד חיצוני, חיוני לבחור את האדם בעל מערך הכישורים המתאים ביותר, שאף מהווה את ההתאמה הטובה ביותר למשרה ולצוות אליהם הוא מיועד. מבחני מיון מסייעים לאחראי על הגיוס לקבל מבט אובייקטיבי ומעמיק על המתמודדים על המשרה ולבחור את המועמד הטוב ביותר לתפקיד.

מהם מבחני מיון והתאמה?

מבחני מיון לעבודה כוללים סדרה של מבדקים המסייעים להעריך היבטים שונים באישיותו וכישוריו של המועמד למשרה. בהתאם לתפקיד המוצע, מבחני המיון עשויים לכלול בדיקה של יכולות קוגניטיביות, ידע כללי או מקצועי, מיומנויות עבודה ספציפיות, יכולות פיזיות ומוטוריות, הרכב אישיות, אינטליגנציה רגשית, מיומנויות שפה ואפילו את רמת היושר של המועמד.

למה הם משמשים?

מבחני מיון הם כלי יסודי ומעמיק לבחינת מידת ההתאמה של מועמדים לתפקיד מסויים, לחברה המציעה אותו ולצוות בו הם אמורים להשתלב. ההערכה המקיפה אותה מציעים המבחנים האלה יכולה לסייע לחברות לשכור עובדים שמעבר להיותם מוכשרים לתפקיד "על הנייר", הם אכן בעלי מערך הכישורים הנחוץ על מנת להצליח בו במסגרת התנאים הקיימים בארגון הספציפי. הדבר תורם להורדת אחוז תחלופת העובדים ובכך לחסכון בכסף ומשאבים, ואף להעלאת מורל העובדים המסוגלים לעבוד יחדיו בהרמוניה.

מה הם בוחנים?

 1. התאמה תרבותית והתנהגותית
  היכרות טובה עם תרבות העבודה של הארגון שלכם, כמו גם עם תתי-התרבויות של המחלקות והצוותים השונים, הם פן קריטי של גיוסים מוצלחים. כאשר רוצים לייצר פרודוקטיביות ויצירתיות בקרב העובדים, חשוב מאוד ליצור איזון בין האנשים שעובדים יחדיו. מבחני מיון יכולים לסייע באיתור סוגי אישיות וסגנונות התנהגות שלא ישתלבו באלה הקיימים בחברה.כמנהלים או כאחראי גיוס, תוכלו להיעזר במבחני המיון על מנת לקבוע אילו תכונות ייחודיות מועמד מסויים יביא עמו לקבוצה אליה הוא מיועד להצטרף, והאם צפויים פערים בין סוגי האישיות השונים בצוות שעלולים ליצור קונפליקט. מועמד מוכשר במיוחד עשוי להיות בחירה מפתה, אך אם הוא יתקשה לשתף פעולה עם עמיתיו לעבודה קיימת סכנה ממשית להיעדר לכידות ובזבוז קבוע של זמן ואנרגיה. מבחני המיון יסייעו לכם להימנע מבחירות מוטעות כאלה ולהמשיך את הקו האישיותי-חברתי הקיים בחברה בצורה הטובה ביותר.
 2. לראות אל מעבר לקורות החיים
  על אף היותם כלי ראשוני הכרחי למיון מועמדים לעבודה, קורות חיים אינם מהווים בהכרח ייצוג מדויק ואמין של הכישורים והיכולות של המועמד. אין זה סוד כי מחפשי עבודה רבים מייפים את העובדות בקורות החיים שלהם, וכמו כן, מעצם טיבו היבש של המסמך, קשה לקבוע מי האדם שעומד מאחוריו ומה רמת הכישורים הרכים שלו. קורות חיים מרשימים ביותר יכולים לעתים קרובות להסתיר מאחוריהם אדם שפשוט אינו מתאים לארגון או לצוות אליו הוא מיועד להתקבל. מבחני מיון יכולים לעזור למגייסים להסתכל מעבר לקורות החיים ולגלות תכונות עמוקות יותר של כל מרואיין.
 3. התאמה של כישורים ודרכי התנהגות למשרות הפתוחות
  גם מגייסים הם בני אדם, ולכן לא נדיר שהם מוקסמים במיוחד ממרואיין ספציפי – גם כאשר אותו אדם אינו המועמד הטוב ביותר לתפקיד. מבחני מיון יכולים לעזור לקבוע בצורה אובייקטיבית למי יש את הידע, הכישורים וההתאמה הטבעית למשרה המוצעת.בנוסף, גיוון אנושי הוא קריטי להצלחה של כל עסק, שכן החוזקות השונות שמביא עמו כל אחד מבעלי התפקידים לשולחן תורמות משמעותית ליצירתיות, לחדשנות ולדינמיות של החברה. מאחר ולמנהלים יש נטיה לשכור עובדים הדומים להם, מבחני המיון הם דרך טובה לבחור בצורה אובייקטיבית ולתרום ליצירתה של קבוצה הטרוגנית מבחינת כישורים ויכולות – ובכך לחזק את הצוות כולו.
 4. בססו דפוסי הצלחה
  יתרון נוסף של מבחני מיון הוא היכולת ליצור דפוסי עובדות או מודלי ביצוע עליהם תוכלו להסתמך כסטנדרט לגיוסים עתידיים. תוכלו לעיין בתוצאות המבחנים של עובדים שהתקבלו לעבודה והצליחו בתפקידם, ולשאוב מהם את רמת הביצועים הדרושה למועמדים חדשים על מנת להסיק כי הם מתאימים למשרה המוצעת.

 

העסקת עובד חדש היא תמיד הימור, והמחיר של גיוס כושל הוא גבוה מאוד. מבחני מיון יכולים לסייע לכם לקבל החלטה מושכלת ואובייקטיבית יותר, ולשפר סיכוייכם לבחור במועמד הנכון.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>