איך לגייס ולנהל את החיילים המשוחררים של דור ה-Y

כמו בכל שנה, גם ב-2014 משתחררים מצה"ל עשרות אלפי חיילים וחיילות ומצטרפים בפעם הראשונה לשוק העבודה. הם אמנם צעירים וחסרי ניסיון, אבל הם גם חדורי מוטיבציה, חובבי עבודת צוות ולהוטים ללמוד כישורים חדשים; החיילים המשוחררים של שנות ה-2000 הם בני ובנות דור ה-Y, דור המילניום, או כפי שכונו לאחרונה ע"י מגזין טיים – "דור האני אני אני". כעובדים, צעירים אלה מביאים עמם אתגרים חדשים עבור מעסיקים ומנהלים – אך גם שפע של יתרונות שכדאי לנצל. הנה כמה מהדרכים למשוך חיילים משוחררים לארגון שלכם ולגרום להם להישאר:

עבודה מועדפת

כידוע, חיילים משוחררים זכאים לקבל מענק כספי מהביטוח הלאומי עבור עבודה בתחומים המוכרים על ידו, הכוללים בין השאר עבודה באתרי בניה, בענף המלונאות ובענף הדלק. בסקר שנערך בשנת 2012 על ידי אכ"א והיחידה להכוונת חיילים משוחררים, הצהירו כ-40% מהחיילים הנשאלים כי עם שחרורם יבחרו לעסוק בעבודה מועדפת ולהרוויח את המענק. ב-2011 פורסם כי רשת הסופרמרקטים ויקטורי, השייכת לענף הקמעונאות שאינו מוכר כעבודה מועדפת, החליטה להפעיל מנגנון עבודה מועדפת משלה כפתרון למצוקה בגיוס עובדים, ולהעניק לחיילים משוחררים את ההזדמנות לקבל מענק חד פעמי עבור עבודה ברשת במשך תקופה של ששה חודשים רצופים.

עבודה לטווח קצר

על פי הסקר שהוזכר לעיל, כ-16% מהמשתחררים בוחרים לנצל את התקופה שלאחר תום השירות לנסיעה לחו"ל לכמה חודשים, מנהג הנודע זה מכבר בשם "הטיול הגדול". משמעות הדבר מבחינת המעסיקים הוא הזדמנות להעסיק עובדים זמניים בעלי מוטיבציה גבוהה לעבודה אינטנסיבית (ששכרה בצדה, כמובן), היכולים למלא חוסרים בתקופות עמוסות במיוחד.

גמישות

מעסיקים המעוניינים למשוך חיילים משוחררים לעבודה בארגון שלהם, יעשו בחוכמה אם יציעו למועמדים פוטנציאליים את האפשרות לגמישות בלוח הזמנים של העבודה. הדבר נכון משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא שחיילים משוחררים רבים בוחרים להתחיל בלימודים גבוהים זמן קצר יחסית לאחר השחרור, והידיעה כי מקום העבודה יאפשר להם לעבור למשרת סטודנט בבוא העת תהווה יתרון משמעותי מבחינתם. בנוסף, גם צעירים שאינם מתכננים להתחיל ללמוד מעריכים היום יותר מאי פעם את האפשרות לגמישות במקום העבודה; בניגוד לדורות קודמים, בני דור ה-Y מודעים מאוד לחשיבות של האיזון בין העבודה לחיים האישיים, וצמודים פחות להפרדה המסורתית בין "עבודה" ו"מנוחה". עבורם, העבודה והחיים האישיים חופפים זה לזה, וקיימת ציפייה כי העבודה תשתלב בחיים האישיים – ולא להיפך. לכן, אם ביכולתכם כמעסיקים לאפשר שעות עבודה גמישות, משמרות ואפילו אפשרות לעבודה מהבית מדי פעם, תוכלו לייצר מוקד משיכה משמעותי עבור אותם מחפשי עבודה טריים.

תרבות ארגונית מטפחת ומגבשת

בני דור ה-Y מוצאים חשיבות עליונה ביצירת קשרי ידידות עם עמיתיהם לעבודה ואף עם המנהלים שלהם. גם בשירות הצבאי מושם דגש רב על אחווה, נאמנות ועבודת צוות טובה. מסיבות אלה, מצטרפים חדשים לשוק העבודה נודדים כיום לעבר משרות בתחום השירות, שמאפשרות עבודה בצוות ומעודדות קרבה בין המועסקים. יתרה מזאת, ישנן גם ראיות מהותיות לכך שצעירים רבים נוטים להישאר זמן רב יותר במקום עבודה פשוט בזכות העובדה שהם נהנים מהסביבה החברתית שהוא מציע. כמנהלים, תוכלו לפתות את אותם צעירים להצטרף לארגון שלכם ולהישאר נאמנים אליו בעזרת טיפוח מסורת של שיתוף פעולה ומתן הזדמנויות ליצירת קשרים חברתיים ענפים במסגרת אירועי חברה, ערבי צוות וכד'.
אתגרים וריבוי משימות

חיילים משוחררים רבים מגיעים היום לשוק העבודה כשבידיהם מערך כישורים עשיר ודינמי יותר מאי פעם: צה"ל מעניק לחייליו הכשרות איכותיות במגוון תחומים, החל מניהול, דרך טכנולוגיות מתקדמות ועד למדעי ההתנהגות. בנוסף, כבני דור המילניום, המשוחררים הטריים הם מומחים בריבוי משימות (מולטי-טאסקינג) ומסוגלים לבצע בקלות מספר משימות במקביל. הצד השני של המטבע הוא שבני דור ה-Y גם משתעממים מהר ומתפתים בקלות להסחות דעת כמו רשתות חברתיות או הודעות טקסט. דרך טובה להתמודד עם טווח הריכוז הקצר וגם לקבל ערך מוסף מהיכולות של העובדים הצעירים היא לא לחשוש לאתגר אותם במשימות מורכבות יחסית, ובמקביל להציב להם מטרות ומועדי סיום יומיים ושבועיים שישאירו אותם על המסלול. במהלך תהליך הגיוס, הדגישו את הגיוון שבעבודה – הדבר יעורר את סקרנותם באופן חיובי ביותר.

סיפוק והכרה מידיים ותכופים

מאחר ובני הדור ה-Y גדלו בליווי מנה גדושה של חיזוקים מצד הוריהם והמורים שלהם, זהו הדבר שהם מכירים ומצפים לו. לכן, הדגישו במהלך תהליך הגיוס את הערך והתרומה של המשרה שאתם מציעים להם. כעובדים, חשוב להביע הכרה בהישגי העובדים לעתים קרובות ובאופן פומבי; ארגונים רבים אף מחזיקים תכניות הכרה שמתגמלות את המועסקים עבור הישגים והתקדמות, מתוך הבנה שסוג זה של תשומת לב חיובית מעודד אותם לעבוד קשה מעניק להם סיפוק רב יותר מעבודתם.

רשתות חברתיות

בני דור המילניום יודעים את כל מה שיש לדעת על מדיה חברתית, מה שלא מפתיע בהתחשב בעובדה שהם חיים ונושמים אותה מהרגע שלמדו לקרוא. הם עסוקים תמידית בפייסבוק, טוויטר, אינסטגרם וכו' – זו דרכם להרגיש שייכות, לתקשר ולחלוק מידע, ומי שנעדר מפלטפורמות אלה אינו קיים מבחינתם, או לפחות לא רלוונטי. אם ברצונכם לגייס חיילים משוחררים, אך החברה שלכם אינה מתפעלת את הרשתות החברתיות במקצועיות ובמלוא המרץ, זה הזמן להתחיל. הקפידו על פרופילים פעילים תמידית, לא בהכרח בנושאי עבודה – העיקר הוא לשתף את הקהל שלכם בנושאים שמעניינים אותם ובו זמנית קשורים לחברה שלכם. במידת האפשר, תנו לעובדים הצעירים שלכם לעזור בניהול הרשתות החברתיות; אחרי הכל, הם מומחים לנושא, והדבר גם יחזק את תחושתם כי הם מביאים ערך מוסף לחברה.

תכניות יזמות

מחקרים רבים מראים כי בבני דור ה-Y נושבת רוח יזמית חזקה, ורבים מהם משיקים עסקים עצמאיים בגיל יחסית צעיר. כמעסיקים, תוכלו לשמר את העובדים הצעירים שלכם למשך זמן רב יותר על ידי יצירת תוכניות פנים-ארגוניות, שיסייעו להם לפתח את הכישורים היזמיים שלהם ובמקביל ירתמו אותם לצרכי החברה.

אכן, דור ה-Y משנה את פניו של מקום העבודה, אבל אף על פי שבני אדם הם יצורים של הרגלים, אין ספק כי חלק מהשינויים האלה יהיו לטובה. אז קדימה, פתחו את חשבון הפייסבוק של החברה והתחילו לתקשר עם העובדים הבאים שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>