האם הקריירה שלכם היא כלוב של זהב?

גלו אם הגיע הזמן לשנות כיוון

”אני מנהל בכיר בחברה יוקרתית, מקבל משכורת יפה, אני אפילו טוב בעבודה שלי – אבל אני שונא אותה. בכל שבת בערב הבטן שלי מתהפכת ואני חרד מהרגע שבו יגיע הבוקר ואצטרך ללכת שוב למשרד. אלמלא היוקרה והכסף, הייתי עוזב תוך דקה. אם אני כל כך טוב ומצליח במה שאני עושה, למה אני כל כך אומלל?"

נשמע מוכר? אם גם אתם חרדים לקראת תחילת שבוע חדש ועוברים את יום העבודה שלכם במצב של טייס אוטומטי, יכול להיות שאתם תקועים במסלול קריירה שלא מתאים לכם. נסו לבדוק עם עצמכם האם אחד המצבים הבאים תקף לגביכם:

 1. אחד האשמים הידועים במקרים כאלה של אומללות נוחה היא תופעה הידועה כ"כלוב של זהב". משרה בחברה נחשבת, הכוללת משכורת ותנאים אטרקטיביים, הגדרת תפקיד מרשימה והבטחה לעתיד מזהיר – יכולה למנוע מאנשים מוכשרים ביותר מלעזוב לטובת הקריירה שמעניינת אותם באמת. עצם המחשבה על ויתור על אורח החיים שהתרגל אליו עלולה לכבול מנהל מחונן ומר-נפש למשרד הפינתי שלו, בזמן שהוא חולם בהקיץ על הקמת עסק משלו או הצטרפות לסטארט אפ קטן, עני ומרתק בתחום עיסוק אחר לגמרי.
 1. לעתים לא צריך משכורת גבוהה ורכב חברה מפואר כדי להתפתות להישאר במסלול הנוכחי: סביבת עבודה נוחה במיוחד, המרופדת במנהלים מלאי הערכה ושפע של עמיתים חברותיים שנעים לעבוד לצדם, יכולה להוות ביצה טובענית מזמינה למדי למי שמתקשה גם כך לגייס את הכוחות לעזוב ולהתחיל מחדש.
 1. אנשי מקצוע רבים נשארים במקומם מפני שהם מתקשים להתמודד עם הרעיון של להתחיל שוב מאפס: לצבור את הכישורים המתאימים במסגרת תחום העיסוק החדש, לעבור שוב את התהליך המפרך של חיפוש עבודה חדשה, לטפס שוב במעלה סולם הדרגות. אכן, מדובר בדרך לא פשוטה, ורבים יחליטו להקריב את אושרם לטווח הארוך כדי להימנע מהסבל בטווח הקצר.
 2. "תסמונת החור השחור" היא עבריינית ידועה נוספת בתחום, שמחזיקה מיליוני אנשי מקצוע אומללים ברחבי העולם תקועים בקריירות שאינן מספקות אותם. כאשר אדם חי בתסכול ובחוסר מוטיבציה בשל עבודה שלא מספקת לו הזדמנויות לאתגר ולימוד, עצם ביצוע התפקיד עשוי לשאוב ממנו את כל האנרגיה. במצב כזה אי אפשר לדמיין אפילו לחפש בו זמנית עבודה חדשה. בנוסף, הדיכאון המצבי של אותו אדם משפיע לרעה גם על ההערכה העצמית שלו. כמו הסובלים מדיכאון קליני, אנשים שחווים את תסמונת החור השחור חושבים שהם לא מסוגלים או שלא מגיע להם לצאת מהמצב הנוכחי בו הם שרויים.
 3. המשותף לפסימיסטים ואופטימיסטים הוא ששני הסוגים נוטים לאמץ בחום את הסטטוס קוו: אופטימיסטים בטוחים שהמצב הנוכחי ישתפר אם רק יחזיקו מעמד, ומותירים את האחריות להתפתחות המקצועית שלהם בידי הגורל. פסימיסטים מניחים שלא קיימת שם בחוץ קריירה מספקת באמת, אז מדוע להרחיב את המאמצים ולחפש אחר דבר שאין סיכוי למצאו? אירוני כיצד שני הטיפוסים השונים כל כך זה מזה מגיעים לאותה מסקנה משתקת.

אם זיהיתם את עצמכם באחד או יותר מהסעיפים המתוארים למעלה, כנראה שאתם לא נמצאים במסלול הקריירה הנכון לכם והגיע הזמן לשינוי. עם זאת, אל תמהרו להגיש את מכתב ההתפטרות שלכם למנהל הנוכחי; לפני שתוכלו לצאת לדרך חדשה, תרצו לדעת היטב לאן אתם הולכים:

 • העמיקו את ההיכרות עם עצמכם: ללא היכרות אינטימית עם עצמכם, עם מה שמעורר בכם עניין אמיתי, עם החוזקות, החולשות, סדרי העדיפויות והערכים שלכם, לא תוכלו לבנות קריירה חדשה מספקת באמת. פתחו את המסע שלכם בהתבוננות פנימה מהנקודה בה אתם עומדים כיום: אנשי קריירה מנוסים, שיודעים היטב מניסיון למה הם מסוגלים ומה הם נהנים לעשות.
 • השתחררו מתבניות החשיבה וההתנהגות שהגבילו אתכם עד כה: יש דבר מה שחסם אתכם מהצלחה ו/או סיפוק בחייכם המקצועיים, וחיוני לגלות מה הוא לפני שממשיכים הלאה כדי לא לחזור תוך כמה שנים לאותו המצב בו אתם נמצאים היום. המקום הראשון לחפש בו את הגורם התוקע אתכם הוא בתבניות שליליות שחוזרות על עצמן בחייכם – בוסים איומים, סביבות עבודה רעילות, עומס עבודה בלתי אפשרי וכד'. התבוננו בגורמים השליליים החוזרים האלה ושאלו את עצמכם בכנות – מה אתם עושים כדי לשמר את קיומם בחייכם. ברגע שתענו על שאלות אלה, תוכלו לנקוט בצעדים מוחשיים ולהתחיל לשנות את הדינמיקה הקיימת לטובת כיוון חדש ומוצלח יותר.
 • שרטטו את החזון שלכם במדויק
  בזמן שאתם יושבים בעבודתכם הנוכחית והבלתי מספקת, יתכן ואתם חולמים על מה שהייתם עושים לו היה לכם את האומץ ו/או היכולת לעזוב ולהתחיל מחדש. חלום זה הוא דלק מצוין וחשוב לקראת הקפיצה למים העמוקים של הקריירה החדשה שלכם, אבל כשאתם מתכוננים למהלך עצמו חשוב שתזהו ותגדירו לעצמכם במדויק מהי המטרה שאליה אתם שואפים להגיע – מה ייחשב בעיניכם כהצלחה במסלול שבו אתם מתכוננים ללכת ומה תידרשו לעשות כדי להגיע לשם. שוחחו עם אנשים שעשו את המעבר לתחום שאליו אתם שואפים להיכנס, קראו כמה שתוכלו על מצב התעשיה, על התפקידים המוצעים, על ההיצע והביקוש, המשכורות הנהוגות וכד'. בדקו האם תזדקקו ללימודים או הכשרה פורמליים כדי לעשות את המעבר, והתחילו לפתח את רשת הקשרים המקצועיים שלכם. היכנסו לנעליו של האדם שאתם חולמים להיות, נסו לקבל מושג מוחשי ככל האפשר של אופי העבודה היומיומית ובדקו אם הדבר אכן מתאים לכם.
 • קחו את הזמן
  התהליך המתואר כאן – זיהוי של מי אתם באמת והחלטה על כיוון הקריירה שישרת את הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר – דורש זמן, אנרגיה וסבלנות. גם המעבר לתחום עיסוק חדש ידרוש הרבה מאותם משאבים יקרי ערך. הכינו עצמכם לריצת מרתון ארוכה, בנו תכנית פעולה, גייסו תמיכה מחברים, משפחה או בן/ת זוג שיהיו שם לעודד אתכם להמשיך ברגעים של כישלון ולדחוף אתכם קדימה ברגעי השפל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>