מדוע גיוס עובדים הוא כמו דייטינג – ומה אפשר ללמוד מזה

אם חושבים על כך, גיוס עובד חדש ומציאת בן או בת זוג רומנטיים הם שני תהליכים שחולקים קווי דמיון רבים. אתם יושבים שם בדייט הראשון – או בראיון הראשון עם המועמד – מנסים להרשים אותו ולתהות על קנקנו בו זמנית, ושואלים את עצמכם "האם הוא האחד?".

תהליך מציאת האדם הנכון לכם, זה שיש לו מבנה אישיות, מטרות חיים ותחומי עניין שתואמים לשלכם, דומה מאוד לאיתור המועמד שיש לו ניסיון, כישורים ואופי שרלוונטיים לתפקיד ולתרבות הארגונית של החברה שלכם. ובשני המקרים קשה לדעת איפה להתחיל: יש כל כך הרבה אפשרויות, מכשולים ידועים מראש והפתעות בדרך, שללא אסטרטגיה ברורה קל מאוד ללכת לאיבוד.

הנה כמה טקטיקות שכולנו נוקטים בעת יציאתנו לחיפוש אחר זוגיות, ויכולים לסייע גם בחיפוש אחר עובד/ת חדשים.

דעו מה המטרות שלכם

ניהול קשר רומנטי מוצלח הוא משימה בלתי אפשרית אם אינכם מגיעים עם הבנה ברורה של מי אתם; ללא תפיסה מוצקה של הזהות שלכם, קשה אפילו לדמיין ועל אחת כמה וכמה למצוא את הפרטנר האידיאלי עבורכם. לפני כניסתכם לעולם הדייטינג, מועיל מאוד ליצור מפה שמשרטטת את גבולות הערכים שלכם, מטרותיכם העתידיות וה- Deal breakers שלכם, אותם דברים שאינם עומדים למשא ומתן מבחינתכם בשום מערכת יחסים. אם נסיר את הרומנטיקה מהשולחן לרגע, הערכת המצב הזו היא חיונית ליכולת שלכם לייצג עצמכם באופן חיובי ולשווק את המותג האישי שלכם היטב, כך שתוכלו למשוך את בן/ת הזוג המתאימים לכם ביותר.

כמגייסים, עליכם לפעול בצורה דומה בפתחו של תהליך גיוס עובד/ים חדש/ים. תרצו לערוך תחקיר מקיף לגבי הצרכים של החברה ושל התפקיד, להגדיר היטב את התרבות הארגונית והערכים שלה, ולהמשיך לבניית פרופיל ברור של המועמד האידיאלי לתפקיד והדרכים הטובות ביותר למשוך אותו לארגון שלכם.

פתחו את האסטרגיה שלכם והוציאו אותה לפועל

לאחר השלב הראשוני בו הגדרתם את הצרכים ואת גבולות הגזרה שלכם בתחום הרומנטי, סביר להניח שתגשו למשימה, אף כי לרוב באופן לא-מודע, בדרך אסטרטגית למדי. בקצב המהיר בו הדברים נעים היום כולנו משתדלים להתנהל בצורה יעילה ולחסוך זמן גם בחיינו האישיים, ולכן, אם תחשבו על זה לרגע, תגלו כי אנשים בעולם הדייטינג משתמשים בהרבה מאותן שיטות בהן נעזר מנהל גיוס מנוסה.

כך, למשל, בזמן שאתם מחפשים זוגיות חדשה תתחילו לעתים קרובות מפניה לחבריכם בבקשה לשידוך, שכן הנטיה ההגיונית היא לסמוך קודם כל על האינסטינקטים של אנשים שמוכרים לנו היטב. באופן דומה, מנהלי גיוס רבים פותחים את החיפוש אחר עובד או עובדת חדשים בפניה לאנשי הקשר שלהם או לעובדי החברה, בתקווה שיוכלו להפנות אליהם את האדם המתאים מתוך היכרות עם רוח הארגון המדובר. בהמשך, אולי תפקדו מקומות בילוי פופולריים של פנויים/פנויות (או במקרה של מגייסים – ירידי תעסוקה), ואפילו תרפרפו בספר הטלפונים שלכם בחיפוש אחר שמות מוכרים שיעוררו מחדש את סקרנותכם (קידום מועמדים מתוך החברה עצמה). לבסוף, ייתכן ותפנו לאתרי ההיכרויות השונים בתקווה למצוא את מושא האהבה החדש שלכם (לוחות דרושים) או תיעזרו ברשתות החברתיות השונות.

 

הערכת המועמד

נניח שאחת הדרכים הללו צלחה ומצאתם מישהו שמעניין אתכם, ואף הצלחתם לקבוע עמו דייט. זוהי ההזדמנות ליצור רושם ראשוני, וכידוע מדובר בהזדמנות שאינה חוזרת. זו הסיבה שבמצבים כאלה שני הצדדים נוטים לחשוש מלחלוק מידע רב מדי.

ובכל זאת, בלהיטותכם למצוא את נסיך/ת חלומותיכם, ייתכן ותתפתו להאמין שמצאתם את האדם המושלם בשבילכם. במקרים כאלה חשוב לזכור שזהו רק הדייט הראשון ואתם לא יודעים כמעט שום דבר על אותו אדם. הם אמנם עשויים לומר את כל הדברים הנכונים ולהוביל אתכם להאמין שהחיפוש הגיע לקצו, אבל זכרו כי רושם ראשוני בהכרח אינו מייצג את כל מה שמסתתר מתחת לפני השטח, והפתעות כאלה ואחרות צפויות עוד לבוא.

גם כמגייסים, חשוב להישאר אובייקטיביים במהלך הריאיון הראשון עם המועמד. כמו בפגישה ראשונה, ראיון ראשון עשוי שלא לייצג את כל הדקויות של ניסיון העבודה של המועמד ואת הידע שלו. אם התרשמתם ממועמד אחרי הריאיון הראשון, קבעו איתו פגישה נוספת כדי לצלול עמוק יותר לתוך הרקע המקצועי שלו. בדומה להתפתחות של מערכת יחסים רומנטית, עליכם לפגוש את המועמד מספר פעמים לפני שתגיעו להחלטה אם הוא מתאים לחברה באמת. אך להבדיל מיחסים עם בן/ת זוג, כמגייסים מקצועיים עליכם ליישם את המשאבים שברשותכם כדי לערוך בדיקות רקע, הערכת כישורים רכים ולעתים גם כישורים טכניים כדי להכשיר את המועמדים הטובים ביותר.

ההצעה וההעסקה

לאחר כמה דייטים מוצלחים, מגיעה לעתים קרובות שיחת "יחסינו לאן", או במקרה של גיוס עובד חדש – הרגע שבו תחליטו להציע לו את המשרה. במקרה הלא נעים שבו מועמד מסרב להצעה, מוטל עליכם כמגייסים להקפיד ולשמור עמו על קשר חיובי, מקצועי ותקין. שלא כמו בדייטים, ההשלכות של שריפת גשרים עם מועמד לעבודה יכולות להיות מצערות: על אף שהמועמד הזה לא בחר את המשרה שהצעתם, הוא עשוי להפוך לנכס מצויין למשרות עתידיות ואולי להפנות אליכם מישהו אחר שמוכשר באותה המידה כמוהו.

מעקב

הבה נחזור לרגע לתרחיש המשמח יותר, בו הכל עלה יפה ואתם סוף-סוף נמצאים במערכת יחסים עם בן הזוג המושלם – המועמד שמצא חן בעיניכם קיבל את הצעת העבודה. ועדיין, לא יצאתם מכלל סכנה: מערכות יחסים זקוקות לתחזוקה שוטפת, והתקשורת לא יכולה להיפסק רק מפני ש"נעלתם" את בן/ת זוגכם במערכת יחסים מחייבת. אפילו שעולם הגיוס שונה במקצת מבחינת כמות התקשורת שצריכה להתקיים עם העובד לאחר שנקלט במשרה החדשה, עדיין חשוב לתקשר איתו באופן רציף כדי לוודא כי הוא מרוצה. כמו בדייטינג, אף אחד לא אוהב להינטש בבת אחת לאחר שהשקיע כל כך הרבה מאמץ במערכת היחסים.

אף כי השוואות אלה יכולות להיות משעשעות, ישנם קווי דמיון אמיתיים לגמרי בין התהליך שמתרחש מתחת לפני השטח של מערכת יחסים רומנטית שמתפתחת לבין זה של מערכת יחסים מקצועית. בכך שיעקבו אחר אסטרטגיית גיוס ברורה, שמחקה את תהליך הדייטינג המוכר היטב, מגייסים חדשים וגם וותיקים יוכלו ליישם את המיומנויות האישיות שלהם בחייהם המקצועיים ולהרוויח מכך יותר גיוסים מוצלחים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>